کیمیای سبز
 
قالب وبلاگ

اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در اقدامی قابل تحصین اخطاریه شدید الحنی به کلیه واحدهاي صنعتي و توليدي استان ارسال و از آنان خواست هرچه سریعتر نتایج طرح خود اظهاری خود را به آن اداره کل ارائه نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با آنها برخورد خواهد شد. در ذیل متن کامل این اخطاریه را می خوانید:

   بر اساس بند ب ماده 192 قانون برنامه پنجم محيط زيست كشور كليه واحدهاي توليدي ،صنعتي ،عمراني ،خدماتي وزير بنايي موظفند نسبت به نمونه برداري واندازه گيري آلودگي وتخريب زيست محيطي خود اقدام ونتيجه را در چهار چوب خود اظهاري به سازمان حفاظت محيط زيست ارائه نمايند واحدهايي هم كه قابليت و ضرورت نصب وراه اندازي سامانه (سيستم ) پايش لحظه اي و مداوم را دارند مي بايست نسبت به نصب و راه اندازي سامانه( سيستم هاي ) مذكور اقدام نمايند . متخلفين مشمول ماده (30) قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مصوب 3/2/74 مي شوند .

در اين راستا اين اداره كل در ابتداي سال جاري با توجه به وضعيت زيست محيطي واحدهاي صنعتي استان ماده قانوني مذكور را طي نامه تعداد به كليه واحدهاي صنعتي اعلام نمود ه است 

وليكن متاسفانه تاكنون با گذشت 8 ماه از سال فقط   20 درصد واحدهاي صنعتي طرح خود اظهاري در پايش را به اين اداره كل ارائه داده اندكه در حال حاضر اخطاريه مجدد براي واحدهاي صنعتي كه هنوز طرح خود اظهاري را ارائه نداده اند ابلاغ گرديده كه در صورت عدم ارائه بعداز اخطاريه دوم بر اساس ماده 30 قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا براي آنها اعمال خواهد شد.

 لازم به ذكر است علاوه بر اين موضوع ، اداره كل در راستاي وظايف قانوني و ذاتي خود در طول سال واحدهاي صنعتي را پايش مي نمايند كه در صورت آلوده بودن ضمن درج آنها در ليست صنايع آلاينده ، اقدامات قانوني و ابلاغ اخطاريه در مهلت مقرر چنانچه رفع آلودگي نگردد برخورد قانوني خواهد داشت.

 هرساله بر اساس پرسشنامه واحدهاي صنعتي متقاضي صنعت سبز تعدادي از واحدهاي صنعتي كه اقدامات زيست محيطي ذيل را انجام داده اند و درسنوات گذشته جزء صنايع آلاينده نباشند بعنوان صنعت سبز شناخته مي شوند

نصب تصفيه خانه فاضلا ب (صنعتي ،انساني )

پارامتر هاي مورد پايش در فاضلاب هاي خروجي از واحدهاي صنعتي توسط آزمايشگاههاي معتمد

كاهش آلودگي هوا (نصب سيستم هاي بك فيلتر ،الكترو فيلتر ،...)

اقدامات انجام شده در خصوص كاهش آلودگيهاي صوتي 

اقدامات شاخص صورت گرفته در خصوص مديريت پسماند

نصب سيستمهاي پايش لحظه اي on line monitoring   

كاهش ميزان مصرف منابع (آب ،برق وسوخت)

استقرار دفتر محيط زيست يا واحد   HSE  

استقرار سيستم مديريت زيست محيطي (ISO 14000 ) و مديريت ايمني و بهداشت و سيستم يكپارچه محيط زيست 

فعاليت هاي به عمل آمده در زمينه آموزش هاي زيست محيطي كاركنان

فضاي سبز ايجاد شده

وضعيت تطابق واحد با ضوابط استقرار و ساير اقدامات زيست محيطي

روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست استان مركزي


موسسه کیمیای سبز ضمن تقدیر و حمایت از این اقدام اداره کل حفاظت محیط زیست استان درخواست دارد اجرای این بخش از قانون با جدیدت در مراحل بعدی نیز پیگیری گردد و در کنار آن از صنایع سبز استان نیز تقدیر مقتضی صورت پذیرد.

[ چهارشنبه 19 بهمن1390 ] [ 10:5 ] [ روایط عمومی ]

جناب آقای دکتر انصاری

مدیرکل محترم اداره حفاظت محیط زیست استان مرکزی

با سلام

     احتراما پیرو نامه شماره 160/ج/90 مورخ 26/9/90 این موسسه و ارسال CD تصاویر تکان دهنده ای از یکی از آلوده ترین نقاط استان مرکزی که نشان می داد فجایع زیست محیطی تکان دهنده ای دور از چشم آن اداره کل در حاشیه ناحیه صنعتی «شهید بابایی بازنه» بعد از روستای «باغ بر آفتاب» در حال وقوع است، متاسفانه طی بازدید مجدد انجام شده توسط داوطلبین افتخاری موسسه کیمیای سبز در روز جمعه مورخ 14/11/1390 و برداشت تصاویر جدید (به شرح CD پیوست ) نشان می دهد که نه تنها طی این دو ماه میزان آلودگی محیطی کمتر نشده بلکه به نسبت چشم گیری نیز افزایش یافته است و پسماندهای شیمیایی و خطرناک کارخانجات «کیمیا رزین» و «کیمیا گران امروز» و همچنین پسماندهای سنگبری های نواحی اطراف و نیز فاضلاب کارخانه مواد غذایی «مالگا» بدون توجه به نکات زیست محیطی در محیط رها می شوند. نکته قابل تامل دیگر وجود یک سد خاکی در نزدیکی منطقه و نفوذ شیرایه های این زباله ها و پسماندها در آبهای زیر زمینی می باشد که در صورت عدم توجه می تواند به صورت جدی سلامت مردم حاشیه منطقه را به خطر اندازد. بدین منظور موکدا و مجددا از حضرتعالی درخواست دارد با توجه به اهمیت موضوع دستور پیگیری ویژه و برخورد فوری با موارد ذکر شده را مبذول فرمائید.


 

[ شنبه 15 بهمن1390 ] [ 20:18 ] [ روایط عمومی ]

پس از عذرخواهی تلخ مدیرعامل شرکت شیوا محیط پارس از مردم شهر اراک (که متاسفانه خود را نیز پدر علم آلودگی هوای ایران نیز می خواند!!) وی در مصاحبه با خبرنگار ایسنا مطالبی را مطرح نمود که بخوبی قصد وی را مبنی بر پیش کشیدن مباحث انحرافی و بازگشت از حرفهای زده شده در محضر مردم شهر اراک نشان می دهد!! در ذیل ضمن انتقال صحبتهای به گفته خودشان پدر علم مبارزه با آلودگی هوا؟!! با خبرنگار محترم ایسنا که عینا از این سایت برداشت شده قضاوت را به وجدان بیدار خوانندگان خود می سپاریم:

چند روز پيش اخباري با عنوان "اعترافات تلخ و تکان دهنده مسئول آزمايشگاه معتمدي که ايرالکو را تبرئه کرد" از قول دکتر منصور غياث الدين - استاد محيط زيست دانشگاه و مديرعامل يکي از آزمايشگاه هاي معتمد زيست محيطي، که بر اساس آزمايشات انجام شده بر عدم آلايندگي ايرالکو نظر داد، منتشر شد که در آن به سخنراني وي در يک همايش مبني بر تقلب شرکت آلومينيوم ايران (ايرالکو) و رد نتايج اعلامي آزمايشگاه تحت مديريتش پيرامون آلايندگي ايرالکو منتشر شد. در همين رابطه خبرنگار ايسنا موضوع را با مديرعامل آزمايشگاه شيوا محيط پارس،   که به انتخاب هيات کارشناسان دادگستري و با هدف بررسي حقوقي موضوع آلايندگي شرکت آلومينيوم ايران (ايرالکو) مسئوليت اندازه گيري هاي مربوط به آلايندگي اين شرکت را بر عهده داشت، در ميان گذاشت. غياث‌الدين اظهار داشت: حضور من در اراک به دعوت از سازمان محيط زيست و به بهانه هفته هواي پاک و تنها به عنوان يک سمينار علمي-آموزشي بود و براي پرداختن به پرونده آلودگي شرکت آلومينيوم ايران (ايرالکو) نبود و مدير کل سازمان محيط زيست استان مرکزي از من خواهش کرد در مورد اين شرکت صحبت کنم. وي افزود: از طرف دادگستري از ما خواسته شد اندازه گيري هاي لازم را در رابطه با آلايندگي انجام دهيم و طبيعتا چون اين اندازه گيري‌ها به درخواست دادگستري بوده، در زمره پايش‌هاي مورد نظر سازمان حفاظت از محيط زيست قرار نمي‌گيرد و من از اين جهت اعلام کردم که سبک پايش متفاوت است، نه اينکه شرکت ايرالکو تقلب کرده باشد.

او تصريح كرد: من هرگز کلمه اي مبني بر اينکه شرکت آلومينيوم ايران (ايرالکو) در آزمايش‌هاي مربوطه تقلب کرده است را به کار نبردم. اين نوع حرف‌ها تحريک کننده است و طوري وانمود شده که من نتايج اعلامي آزمايشگاه تحت مديريت خودم را زير سؤال برده‌ام، در صورتي که ما کاملا از اندازه گيري‌هاي خود دفاع مي کنيم.  وي در ادامه گفت: من موارد آلوده کننده ديگر اراک را نام بردم و به طور خاص در مورد نيروگاه صحبت کردم که به شدت هواي اراک را آلوده مي کند و درباره آلودگي شرکت‌هاي ديگر در اين منطقه هم صحبت کردم، اما نمي‌دانم چرا برخي سايتها به صورت هماهنگ فقط از من در مورد شرکت آلومينيوم ايران (ايرالکو) نقل قول کردند.

 غياث‌الدين افزود: در روز همايش هواي پاک در اراک به اصرار از من خواسته شد که راجع به آلايندگي شرکت آلومينيوم ايران (ايرالکو) صحبت کنم. گفتني است، در بسياري از کشورهاي دنيا کارخانه‌هاي توليد آلومينيوم در کنار شهرها و بطور مثال در شهر اسن در کشور آلمان کارخانه توليد آلومينيوم دقيقا در وسط شهر قرار دارد که اين مسئله نشان مي دهد اين صنعت خطر آلايندگي ندارد.

 نکته قابل توجه اينجاست که هيچ يک از آزمايشگاه هاي کشور از نظر سازمان حفاظت از محيط زيست صلاحيت بررسي ميزان فلوئور (يکي از گازهاي مضر که ايرالکو متهم به نشر آن است) را ندارند و در عين حال سالهاست که اين سازمان انتشار اين گاز را دليل آلاينده بودن شرکت آلومينيوم ايران (ايرالکو) مي داند، در صورتي که آزمايشگاه خارجي که به دعوت شرکت آلومينيوم ايران (ايرالکو) عمليات پايش را انجام داده و نيز مانيتور بزرگ پايشگر ترکيبات هوا که اين شرکت خريداري و نصب كرده، هر دو ميزان وجود کليه گازهاي مضر را در هواي محيط کارخانه در حد کاملا مجاز براورد کرده‌اند.در پاسخ به صحبتهای نقل شده از جانب ایشان 3 نکته اساسی وجود دارد که توجه به آن خالی از لطف نیست:

1- اگر خوانندگان محترم  سری به  سایت هایی منتشر کننده اعترافات تلخ آقای غیاث الدین در شهر اراک (از جمله وبلاگ کیمیای سبز) بزنند خواهند دید در هیچ جا صحبتی از تقلب شرکت ایرالکو در ارائه نتایج آزمایشات شرکت شیوا محیط پارس زده نشده و این مطلب در حال حاضر و برای اولین بار توسط خود جناب غیاث الدین در مصاحبه با ایسنا مطرح شده است!! بدین منظور موسسه کیمیای سبز ضمن تقبیح فرافکنی و تهمت زنی صورت گرفته به نقل از  آقای غیاث الدین به رسانه های استان که متاسفانه به نقل از مضمون در خبرگزاری ایسنا نیز مطرح شده، اعلام می دارد حاضر است متن کامل سخنرانی ایشان در همایش مذکور را منتشر نماید.

2- جناب آقای دکتر غیاث الدین که لقب پدر علم آلودگی هوا را به خود اعطا نموده اید!! حضرتعالی در مصاحبه جدید خود نیز اعتراف نموده اید که شرکت شما اصلا صلاحیت سنجش گاز فلوئور را نداشته است!! پس بدون وسایل و تجهیزات دقیق علمی !! و با آگاهی از اهمیت این سنجش در سرنوشت سلامت مردم شهر اراک!! با کدام دلیل و منطق و با چه بهایی؟ وجدان خود را راضی نمودید که این اقدام را انجام داده و نتیجه 20 سال زحمت مدیران زیست محیطی و قضایی استان را بر باد دادید؟!!  موسسه کیمیای سبز ضمن تقبیح این اقدام شرکت شیوا محیط پارس و مسئول محترم آن، اعلام می دارد که حق خود می داند ضمن اقامه دعوی حقوقی در دادگستری استان علیه ایشان، تخلف این شرکت را در سنجش بدون صلاحیت گاز فلوئور در شرکت ایرالکو  را از طریق کمیته رسیدگی به تخلفات سازمان محیط زیست کشور نیز پیگیری نماید.

3- ایشان در مصاحبه خود از عدم آلایندگی ایرالکو به استناد آزمايشگاه خارجي که به دعوت شرکت آلومينيوم ايران (ايرالکو) عمليات پايش را انجام داده و نيز مانيتور بزرگ پايشگر ترکيبات هوا که اين شرکت خريداري و نصب كرده  را نام می برند!! لازم به ذکر است که شرکت مذکور نه تنها یک آزمایشگاه معتبر خارجی نیست بلکه شرکت NFC چین است!! که نه صلاحیت سنجش این گاز را دارد بلکه شرکتی است که با اخذ مبالغ بسیار گزافی خط جدید ایرالکو را تاسیس کرده!!

جناب آقای غیاث الدین که در دانشگاه تهران به دانشجویان خود درس مدیریت آلودگی هوا می دهید!! به عنوان یک کوچکتر این مطلب را از قول  نویسنده این مطلب بپذیرید که نتیجه آزمایش شرکتی که خود خط جدید را راه اندازی کرده و اذعان آن بر عدم آلایندگی آن ! دلیل محکمی بر عدم آلایندگی این صنعت نیست چراکه به نقل بزرگان «هیچ ماست فروشی نمی گوید که ماست من ترش است؟!»

در پایان موسسه کیمیای سبز توجه جناب غیاث الدین را به این نکته جلب می نماید که روزی که مطمئنا خیلی هم دیر نخواهد بود، همگی در محضر عدل الهی پاسخ خواهیم بود! ای کاش آن روز همگی سربلند و سر افراز باشیم!!


[ سه شنبه 11 بهمن1390 ] [ 16:19 ] [ روایط عمومی ]

در تصویر ذیل! هدیه مدیران محترم ایرالکو (که به قول خودشان تنها یک گام تا صنعت سبز فاصله دارند!!) را در شب 28 دی ماه سال 1390 می بینید! آری هدیه روز هوای پاک تقدیم به مردم اراک! اما قضاوت را بر عهده وجدان بیدار این عزیزان می گذاریم! آیا به راستی تنها یک گام تا صنعت سبز فاصله دارید؟ آیا این پیگیری ها که از طرف همه آحاد جامعه از استاندار، مدیران ارشد استانی، اصحاب رسانه و حتی به قول شما ما اعضای بیکار!! سازمانهای مردم نهاد صورت می گیرد همه در راستای تخریب زحمات چند ساله مدیران ایرالکوست؟!! آری قضاوت را به وجدان بیدار شما می سپاریم و حتی آمادگی ارائه پاسخ شما به سوالات متعدد مردم شهر اراک را داریم، قبل از آنکه زمان به اتمام رسد و دیگر فرصتی برای پاسخگویی نباشد! باشد که در محضر عدل الهی سربلند باشیم.

[ چهارشنبه 5 بهمن1390 ] [ 21:36 ] [ روایط عمومی ]
بر اساس بررسی های جامعی که توسط کارگروه فضای سبز شهری موسسه کیمیای سبز با مدیریت اساتید صاحب نظر دانشگاهی بر روی فضای سبز شهر اراک صورت گرفت و نتایج آن نیز در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک در مورخ 23/9/90 با حضور استاندار محترم و مدیران ارشد استانی برای بیان مشکلات عدیده فضای سبز شهری و اتخاذ تصمیمات کارشناسی در راستای اهداف این موسسه ارائه گردید، یکی از مشکلات عمده ای که در سالهای آتی فضای سبز شهری با آن مواجه خواهد شد، بحران دیرزیستی درختان شهری است!

همانطور که در تصویر ماهواره ای ذیل مشخص است اسکلت اصلی فضای سبز شهر اراک را منطقه نوار جنگلی شهر اراک تشکیل می دهد:

بر اساس مطالعات میدانی انجام شده

اين مناطق شامل 51 نوار (با عرضهاي 60 تا 100 متر) و مساحتي نزدیک به 160 هكتار را در بر می گیرد،  که 74 هكتار(46 درصد) آن گونه زبان گنجشك و 85 هكتار (54 درصد) آن گونه اقاقيا مي باشد. اين نوارها در دو دوره  زمانی نزديك به هم کاشته شده  به اين صورت كه 100 هكتار آن در سال 49- 1348 ونزديك به 60 هكتار آن نيز در سال 51-1350 كاشته شده است. بنابرین در حال حاضر نزدیک به 40 سال از عمر درختان این عرصه ها می گذرد. بنابراین با در نظر گرفتن طول عمر متوسط 60 تا 70 سال گونه اقاقیا!!! در صورت عدم مدیریت صحیح تا 20 سال آتی  بیش از 50  درصد  این عرصه ها  به دلیل اتمام سن دیرزیستی در معرض تخریب شدید قرار خواهند گرفت!!

موسسه زیست محیطی کیمیای سبز با اعلام این هشدار قبل از وقوع این معضل در سالهای آتی از هم اکنون درخواست تدوین یک برنامه جامع مدیریتی برای حل این مشکل در سالهای آتی توسط شهرداری اراک به عنوان متولی اصلی فضای سبز را دارد، در این راستا ضمن ارائه پیشنهاد جایگزینی تدریجی این درختان با گونه های سوزنی برگ همیشه سبز، اعلام آمادگی می نماید که به صورت کاملا رایگان و داوطلبانه و در راستای  تحقق اهداف عالیه خود شهرداری اراک را یاری نماید. 

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد!!


[ سه شنبه 4 بهمن1390 ] [ 10:54 ] [ روایط عمومی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

اینجا زمین است.
تنها مکان برای زندگی.
بیایید با کمک هم حفظش کنیم.

وبلاگ کیمیای سبز متعلق به سازمان مردم نهاد زیست محیطی کیمیای سبز است، کیمیای سبز موسسه ای غیر سیاسی و غیرانتفاعی است که داوطلبانه برای نشر آگاهی در حوزه محیط زیست و منایع طبیعی می کوشد.
آدرس:
اراک، میدان دارایی، خیابان امام موسی صدر، روبروی کانون ریحانه، پلاک4375.

تلفن 32222281
فکس 32232716
تارنما: www.ksngo.org
امکانات وب
  • بیماری ایدز
  • فروش بک لینک